Academies

WASHINGTON CROSSING >> On April 6, 2021, U.S. Representative Brian Fitzpatrick (PA-01) announced the United States Military Service Academy Nominations for the Class of 2025.

One of Rep. Fitzpatrick's most important duties is nominating qualified young women and men from Bucks and Montgomery counties to our nation’s prestigious service academies.

Service Academy Nominations are recommended to Rep. Fitzpatrick by his Nomination Committee, comprised of active duty and retired service members from across the First District.

The following students received an academy nomination from Rep. Fitzpatrick:

Abigail Brunell, Bensalem High School, U.S. Merchant Marine Academy

Thomas Christie, La Salle College High School, U.S. Naval Academy

Kaelin Costello, Archbishop Wood High School, U.S. Naval Academy

Morgan Eater, Central Bucks High School East, U.S. Naval Academy

Erin Firth, New Hope-Solebury High School, U.S. Air Force Academy

Abigail Greenhalgh, Georgetown Visitation Preparatory School, U.S. Naval Academy

Liam Griffith, New Hope-Solebury High School, U.S. Military Academy at West Point & U.S. Naval Academy

Ella Gross, Gwynedd-Mercy Academy, U.S. Air Force Academy

Kate Heindrichs, New Hope-Solebury High School, U.S. Military Academy at West Point

Amber Henry, Valley Forge Military Academy and College, U.S. Military Academy at West Point

Zoya Holin, The Hill School, U.S. Naval Academy

Julia Kelly, Marion Military Institute, U.S. Military Academy at West Point

Annie Lemelin, Mount Saint Joseph Academy, U.S. Naval Academy

Alexander Leyzerzon, Neshaminy High School, U.S. Naval Academy & U.S. Air Force Academy

Joseph Lock, Quakertown Community Senior High School, U.S. Naval Academy

Emily Maceri, Quakertown Community Senior High School, U.S. Military Academy at West Point

Skylar McCartney-Puzio, Southern Lehigh High School, U.S. Air Force Academy

Aidan McGinnis, Pennridge High School, U.S. Air Force Academy & U.S. Merchant Marine Academy

Timothy Mehlmann, La Salle College High School, U.S. Naval Academy

Mark Neill, Central Bucks High School South, U.S. Military Academy at West Point

Luke Neverosky, Springside Chestnut Hill Academy, U.S. Merchant Marine Academy

Denali Ramirez, Pennridge High School, U.S. Air Force Academy

Tyler Richardson, Pennridge High School, U.S. Military Academy at West Point & U.S. Air Force Academy

Richard Rubel, Central Bucks High School West, U.S. Military Academy at West Point

Joshua Schettino, Neshaminy High School, U.S. Naval Academy

Aidan Sheehan, George School, U.S. Merchant Marine Academy

Catherine Smith, U.S. Air Force Academy Preparatory School, U.S. Air Force Academy

Mark Snyder, Central Bucks High School South, U.S. Air Force Academy & U.S. Merchant Marine Academy

Owen Webster, Lansdale Catholic High School, U.S. Military Academy at West Point

Nicholas Whalen, Council Rock High School North, U.S. Military Academy at West Point

Christian Yuen, Valley Forge Military Academy and College, U.S. Air Force Academy & U.S. Merchant Marine Academy

comments powered by Disqus