academies

LEVITTOWN >> U.S. Congressman Brian Fitzpatrick (PA-01) has announced the United States Military Service Academies Nominations for the Class of 2024.

One of the most important duties for Rep. Fitzpatrick is to nominate qualified young men and women from Bucks and Montgomery counties to the nation’s prestigious service academies. Service Academy Nominations are recommended to Rep. Fitzpatrick by his Nomination Committee which includes active duty and retired service members from across the First District.

The following students received an academy nomination from Rep. Fitzpatrick:

- Jack Boland, Central Bucks High School West, U.S. Military Academy & U.S. Naval Academy

- Mckenna Brophy, Central Bucks High School East, U.S. Air Force Academy & U.S. Naval Academy

- Tyler Einolf, Quakertown Community High School, U.S. Military Academy Blake Eshelman Clemson University U.S. Naval Academy

- Amber Henry, Palisades High School, U.S. Military Academy

- William Higgins, Council Rock High School North, U.S. Naval Academy

- Katelyn Jenkins, Central Bucks High School West, U.S. Naval Academy

- Andrew Johnson, Harry S Truman High School, U.S. Air Force Academy

- Ram Krishnamoorthy, Hatboro-Horsham High School, U.S. Naval Academy

- Cole Landes, La Salle College High School, U.S. Air Force Academy & U.S. Military Academy

- Andrew Lindenmuth, Central Bucks High School West, U.S. Military Academy

- Luke Lucerne, Council Rock High School North, U.S. Naval Academy

- Kelly Meinert, Central Bucks High School East, U.S. Military Academy

- George Neverosky, Springside Chestnut Hill Academy, U.S. Air Force Academy, U.S. Merchant Marine Academy & U.S. Naval Academy

- Stephen O’Donnell, Archbishop Wood High School, U.S. Merchant Marine Academy

- Joseph Popp, North Penn High School, U.S. Air Force Academy

- Michael Rockovich, The Hill School, U.S. Military Academy & U.S. Naval Academy

- Samuel Ruta, Pennsbury High School, U.S. Military Academy

- Giavonna Sabatini, Council Rock High School North, U.S. Air Force Academy

- Zachary Shatson, Neshaminy High School, U.S. Air Force Academy & U.S Merchant Marine Academy

- Dillon Sheehy, Council Rock High School North, U.S. Military Academy

- Catherine Smith, Pennsbury High School, U.S. Air Force Academy

- Arden Taylor, New Mexico Military Institute, U.S. Air Force Academy

- Bram Topham, Council Rock High School South, U.S. Air Force Academy

-,Can Tunceli, Central Bucks High School South, U.S. Military Academy

- Olivia Unger, Central Bucks High School East, U.S. Naval Academy

- Bryce U’Selis, Lansdale Catholic High School, U.S. Merchant Marine Academy

comments powered by Disqus